Prasa do sera

W pewnym momencie przychodzi ochota na uwarzenie sera długodojrzewającego - choćby Goudy. Do tego potrzebna będzie prasa serowarska, aby nadać serowi odpowiedniego kształtu oraz wycisnąć z niego niepotrzebną ilość serwatki.
Taką prasę można śmiało zrobić domowymi metodami, poniżej postaramy się pokazać kilka inspiracji.

1. Klasyczna prasa od Tomka

prasa tomasza

Uwagi, jakie pojawiły się w trakcie używania: przydałaby się większa podstawa do zachowania stabilności.

2. Prasa przyścienna

Ciekawe rozwiązanie pozwalające teoretycznie na zaoszczędzenie miejsca - prasę można na stałe przytwierdzić do ściany i składać na czas, gdy nie jest wykorzystywana.

  prasa przyscienna prasa przyscienna

 3. Prasa z rurek PCV

Sprytne rozwiązanie dla posiadających domową siłownię - ciężarki ze sztangi z powodzeniem miedzy ćwiczeniami posłużą do prasowania sera :)

prasa z rurek prasa z rurek prasa z rurek

 4. Prasa na prowadnicach

Te rozwiązanie pozwala na stosowanie dowolnego rodzaju obciążenia, jakie można ułożyć na górnej platformie - garnki z wodą, ciężarki, cegły, książki - itp., itd.

prasa na prowadnicach

5. Prasa Jacka ze statywu do wiertarki stołowej

Oto jak można wykorzystać starą wiertarkę stołową :) Statyw fabryczny, wałeczki dotoczone - i ta dam!

prasa jacka z wiertarkiprasa jacka z wiertarki

6. Prasa z gum do zabezpieczania ładunku ;)

Stworzona naprędce z gumowych pasów do zabezpieczania przewożonego bagażu plus rurki PCV. Docisk drewniany. Jak nie ma nic innego - zawsze to coś, choć nie bardzo wiadomo jak sensownie regulować nacisk (podpatrzone na Kitchen Science).

prasa z gumprasa z gum

Dla tych, którzy dzielnie dotrwali do końca artykułu - nie lada gratka. Otóż Jacek przygotował dokładne plany klasycznej, drewnianej prasy do samodzielnego wykonania. Dziękujemy! :)